Patirti nuostoliai
Atsakingi asmenys:
Nijolė Valiukevičienė, Komunalinio ūkio ir žemės ūkio skyriaus vyresnioji specialistė
Telefonas: (8 315) 74 874
Elektroninis paštas: nijole.valiukeviciene@arsa.lt
MEDŽIOJAMŲJŲ GYVŪNŲ PADARYTOS ŽALOS ATLYGINIMAS:
Kur kreiptis, pastebėjus medžiojamųjų gyvūnų pakenktus pasėlius?
- Žemės, miško ir vandens telkinių sklypų, kuriuose nėra uždrausta medžioti, teisėti savininkai, valdytojai ir naudotojai (toliau – Pareiškėjai) apie laisvėje gyvenančių medžiojamųjų gyvūnų padarytą žalą nedelsdami praneša atitinkamai seniūnijai, pagal žalos padarymo vietą, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo žalos pastebėjimo pateikdami / išsiųsdami rašytinį prašymą (5 priedas) dėl žalos įvertinimo ir atlyginimo, adresuotą seniūnijai, ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo plėšriųjų medžiojamų gyvūnų (vilkų) padarytos žalos ūkiniams gyvūnams pastebėjimo.
- Suderinus su Komisijos pirmininku per 7 kalendorines dienas nuo rašytinio prašymo gavimo seniūnijoje dienos, organizuoti žalos įvertinimo išvyką (apie išvykimo datą, laiką, vietą informuojami Komisijos nariai ir dalyviai, medžioklės plotų naudotojai, pareiškėjas), išskyrus tuos atvejus kai dėl žalos pobūdžio jos dydį įmanoma nustatyti tik praėjus daugiau negu 7 dienoms (šiuo atveju laikotarpį, kada žala yra geriausiai matoma ir ją įmanoma įvertinti, pasirenka Komisija).
Žalos nustatymas ir atlyginimas
Laisvėje gyvenančių medžiojamųjų gyvūnų padarytą žalą apskaičiuoja Alytaus rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudaryta žalos apskaičiavimo komisija.
Medžiojamųjų gyvūnų padarytą žalą žemės savininkams, valdytojams ir naudotojams dėl žemės ūkio pasėlių, miško ir hidrotechnikos įrenginių pakenkimo atlygina medžioklės plotų naudotojas, kai:
- žalą padaro medžiojamieji gyvūnai, kuriuos medžioti nėra uždrausta ištisus metus;
- kanopiniai žvėrys ar bebrai padaro žalos miškui, jeigu juos medžioti nėra uždrausta ištisus metus ir jeigu neįvykdomi žvėrių, kurių sumedžiojimas yra limituojamas, sumedžiojimo limitai.
Žala atlyginama Aplinkos apsaugos rėmimo programos įstatymo ir Savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos įstatymo nustatyta tvarka valstybės vardu kai:
- žalą padarė medžiojamieji gyvūnai, kuriuos medžioti yra uždrausta ištisus metus;
- žalą ūkiniams gyvūnams padarė vilkai.
Medžiojamųjų gyvūnų padaryta žala atlyginama, jeigu žemės ūkio pasėlių savininkas augina pasėlius pagal agrotechnikos reikalavimus ir vykdo šias pasėlių apsaugojimo nuo medžiojamųjų gyvūnų daromos žalos priemones:
- miško supamų žemės ūkio pasėlių, augančių iki 3 ha sklype arba ne daugiau kaip 200 m nuo pasėlių savininko sodybos nutolusiame iki 0,5 ha sklype, savininkams medžiojamųjų gyvūnų padaryta žala atlyginama tik tuo atveju, jeigu pasėliai buvo saugomi elektriniu piemeniu arba aptverti tvora, neleidžiančia kanopiniams žvėrims patekti į pasėlį;
- kmynų pasėliams padaryta žala atlyginama tik tuo atveju, jeigu kmynų pasėliai buvo aptverti tvora, neleidžiančia kanopiniams žvėrims patekti į minėtus pasėlius.
Medžiojamųjų gyvūnų padaryta žala neatlyginama, jeigu ji padaryta žemės sklypuose, kuriuose jų savininkas uždraudė medžioti.
Lėšos už medžiojamųjų gyvūnų padarytą žalą turi būti sumokėtos per vieną mėnesį nuo žalos apskaičiavimo dienos.
Žemės sklypų, kuriuose medžioklė neuždrausta, savininkai, valdytojai ir naudotojai turi teisę Aplinkos apsaugos rėmimo programos įstatymo ir Savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos įstatymo nustatyta tvarka gauti finansinę paramą medžiojamųjų gyvūnų daromos žalos prevencijos priemonėms įgyvendinti.
Lietuvos Respublikos medžioklės įstatymas.
Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2002 m. rugsėjo 23 d. įsakymu Nr. 486/359 patvirtinta Medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos žemės ūkio pasėliams, ūkiniams gyvūnams ir miškui apskaičiavimo metodika.