Paieška
Iš viso rezultatų:
*alt_site_homepage_image*

Kultūros paveldas

Atsakingas specialistas
Alma Kontrauskienė, Architektūros skyriaus vyriausioji specialistė 
Tel. +370 670 95 914
El. p. alma.kontrauskiene@arsa.lt

Kultūros paveldo vertybės

Alytaus rajonas išsiskiria turtingu kultūros paveldu. Čia yra net 19 piliakalnių su senovinėmis gyvenvietėmis.

Dailės kūrinių daugiausia sukaupta bažnyčiose – tai paveikslai, skulptūrėlės, altorėliai ir kt. Yra daug kryžių, koplytstulpių.

Simno, Daugų miestų ir Butrimonių miestelio pagrindinės aikštės įrašytos į urbanistikos paminklų sąrašą.

Architektūros paveldą sudaro bažnyčios, koplytėlės, gyvenamieji namai.

Vertingiausias paveldas: Rumbonių bažnyčios ansamblis, Simno bažnyčia, Punios piliakalnis, dailininko A.Žmuidzinavičiaus memorialinė sodyba, dailės kūriniai, koplytstulpiai.

Simnas

1626 metais miestui suteiktos Magdeburgo teisės. Yra išlikęs iki XIX a. susiformavęs savaimingas raidos radialinis planas, kartu susiklosčiusi tūrinė erdvinė kompozicija. Simno bažnyčia - XVI a. pirmos pusės Renesanso laikotarpio statinys, kultūros paminklas. Viduje yra meniniu požiūriu vertingas XVIII a. medinis altorius.

Miroslavas

Miroslavas rašytiniuose šaltiniuose aktyviau minėti pradedamas XVII a., 1744 m. įkuriama Miroslavo parapija, šie metai ir laikomi miestelio įkūrimo data. Netoli Miroslavo yra Balkūnų kaimas – žymaus Lietuvos dailininko A. Žmuidzinavičiaus (1876-1966) tėviškė-memorialinė sodyba.

Miroslavo seniūnijoje gausu archeologinių paminklų – tai Kaukų, Obelytės, Papėčių, Pupasodžio, Žilvios piliakalniai, Dzirmiškių pilkapiai ir kt.

Miroslavas gali didžiuotis ne tik greta trikampio formos turgaus aikštės stovinčia XIX a. vid. Lietuvos architektūrą reprezentuojančia Šv. Trejybės bažnyčia, bet ir šalia jos esančiu dideliu mūriniu klebonijos pastatu, kuriame iki 1864 m. veikė vienas iš seniausių Lietuvoje marijonų vienuolynas, įkurtas 1763 m.

Pivašiūnai

Garsi Lietuvoje Pivašiūnų bažnyčia pastatyta 1648 m. Vidaus interjeras yra Klasicizmo stiliaus, bažnyčios didžiajame altoriuje yra stebuklingas Dievo Motinos paveikslas, puoštas sidabru, kurį 1988 metais vainikavo popiežius Jonas Paulius II. Pasak prisiminimų, jis atvežtas iš Turkijos ir buvęs pirmoje bažnyčioje, pastatytoje 1648 m.

Punia

Punios įžymybė – piliakalnis, vadinamas Margio kalnu, vienas iš didžiausių Lietuvoje. Jis stūkso Nemuno ir Punelės santakoje. Prie jo pastatytas akmuo su iškaltomis Maironio eilėmis apie legendinį kunigaikštį Margirį: „Tai kapas Margio milžinų“.
Jau nuo seno spėjama, kad ant Punios piliakalnio stovėjusi garsioji Pilėnų pilis, kurios gynėjai, nenorėdami pasiduoti kryžiuočiams, sutikę verčiau susideginti.

Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčia pastatyta 1857 m. Jos architektūra - Baroko ir Klasicizmo jungtis. Pirmoji bažnyčia Punioje buvo pastatyta 1425 m. Manoma, kad dabar jos vietoje stovi mūrinė koplytėlė. Ji pastatyta 1831 m. sukilėliams atminti.

Raižiai

Šis kaimas tarp Alytaus ir Butrimonių yra Lietuvos totorių sostinė. Raižiuose yra totorių mečetė – kultūros paminklas.

Butrimonys

Senoji miestelio dalis susiformavusi XVII a. Aikštė apstatyta XX a. pr. pirklių ir amatininkų namais, tai - urbanistikos paminklas. Miestelio panoramoje dominuoja Švč. Išganytojo bažnyčia, pastatyta 1906 m.

Rumbonys

8 kilometrus nuo Alytaus nutolusio kaimo kapinaitėse yra puiki balto marmuro mergaitės skulptūra, dailės paminklas, pastatytas 1908 m. mirusiai garfaitei Juzefai Korevaitei.

1795 m. pastatyta medinė bažnyčia - Vilniaus arkikatedros medinė kopija - kultūros paminklas.

Netoli bažnyčios yra Rumbonių piliakalnis. Legenda pasakoja, kad Rumbonių ir Punios piliakalnius jungia tunelis po Nemunu.

Nemunaitis

Nemunaičio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčia pastatyta 1904 m. yra viena gražiausių bažnyčių Lietuvoje. Bažnyčia mūrinė, neogotikinė, su aukštu bokštu ir šoniniais bokšteliais, vidus trijų navų.

Nemunaičio seniūnijoje Vangelonių k. yra Didysis Dzūkijos akmuo - didžiausias riedulys Dzūkijoje bei devintas pagal dydį Lietuvoje. Akmuo yra netaisyklingos formos, sutrūkinėjęs, pasak vietinių gyventojų, į jį ne kartą trenkęs žaibas.