Paieška
Iš viso rezultatų:
*alt_site_homepage_image*

Laurynas Radziukynas

Alytaus rajono garbės piliečio vardas suteiktas Laurynui Radziukynui (po mirties) už svarų indėlį Lietuvos švietimui ir kultūros paveldui, Alytaus rajono savivaldybės tarybos 2023 m. birželio 29 d. sprendimu Nr. K-141.

L. Radziukynas gimė 1881 m. balandžio 22 d. Kurnėnuose.

Gimtajame kaime mokyklos nebuvo, tad gabus vaikas, gimęs valstiečių šeimoje, kasryt beveik 10 kilometrų kulniuodavo į mokyklą Miroslave. Ir dar tiek pat atgal – avint klumpėmis. Tai buvo varginanti ir skausminga kelionė, palikusi pėdsaką Lauryno Radziukyno atmintyje.

L. Radziukynas baigė chemijos ir inžinerijos mokslus Varšuvos technikos universitete, šiek tiek vėliau, 1921-aisiais, ieškodamas naujų galimybių, emigravo į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV). Čia 1922 m. vedė medicinos seserį Eleną Petrulytę, su kuria vėliau susilaukė dviejų sūnų – Lauryno ir Andriaus.

1923 m. įsigijęs prie bankroto ribos buvusį smilkalų gamybos ir prekybos fabriką, labai greitai atrado ir užpatentavo naują smilkalų gamybos būdą. Pasirašius bendradarbiavimo sutartį su tuometine prekybos milžine, po Jungtines Amerikos valstijas pasklido „Rama“ vardo smilkalai, sėkmingai gaminami iki šių dienų.

Nors verslo pasaulio aplinka privertė adaptuoti sunkiai už Atlanto ištariamą Radziukyno pavardę į Radkins, tačiau savo šeimoje Laurynas stengėsi puoselėti lietuvybę ir savo šaknų niekuomet neužmiršo.

Kai galėdavo, vasarą atostogauti grįždavo į Lietuvą. Mielai bendraudavo su kaimynais, pavėžindavo juos ištaigingu savo automobiliu. Buvo išmintingas, geranoriškas, linksmas žmogus.

Laurynas Radziukynas žinojo, kad jaunai nepriklausomai Lietuvos valstybei labai reikalingi šviesaus proto, aukšto intelekto žmonės. Todėl nutarė pastatyti mokyklą, kuri padės išugdyti dorus, protingus savo krašto piliečius.

1934 metų vasarą daugelio aplinkinių gyventojų džiaugsmui Kurnėnų kaime buvo pradėti naujos modernios mokyklos statybos darbai. Statybinė medžiaga ir inventorius buvo gabenami iš Čikagos į Niujorką, iš Niujorko plukdomi į Klaipėdą, iš Klaipėdos į Alytų atvežta traukiniais, o iš čia jau arkliais į Kurnėnus. Iš už Atlanto atkeliavo langai, durys, baltojo ąžuolo parketas, mokykliniai suolai, iš skalūnų pagamintos mokyklinės lentos per visą klasės sieną, radiatoriai, santechninė įranga, vėjo turbina. Medžiagoms ir statybai L. Radziukynas paaukojo tuomet neįtikėtinai didelę sumą – 160 tūkst. litų.

Laurynas Radziukynas pats ne kartą atvažiavo iš Čikagos pasižiūrėti, kaip vyksta statybos darbai. Yra pasakęs: „Prisimenu, kaip buvo sunku, kai pėsčias ėjau Miroslavan į mokyklą, todėl noriu, kad mano gimtojo kaimo vaikams nereikėtų taip vargti...“

Atsidėkodami kaimo žmonės norėjo mokyklą vadinti jo vardu, tačiau būdamas labai kuklus, nesutiko ir pasakė, kad tai – Kurnėnų mokykla. 1936-aisiais baigta statyti mokykla tuomet buvo viena moderniausių Lietuvoje.

1990 metais Kurnėnų mokykla, kaip unikalus ir reikšmingas tarpukario švietimo architektūros paveldo objektas, buvo įrašyta į Kultūros vertybių registrą. Po Nepriklausomybės atkūrimo 1992 m. jai suteiktas mecenato vardas.

Laurynas Radziukynas mirė 1966 m., eidamas 86 metus. Palaidotas Floridoje.