Alytaus rajonas įsikūręs gražiame pietų Lietuvos kampelyje. Čia teka didžiausia Lietuvos upė – Nemunas. Krantuose plyti didžiuliai miškų masyvai. Be Nemuno per šį kraštą teka Bambena, Peršėkė, Varėnė. Rajone yra daugiau kaip 70 ežerų. Didžiausi ežerai: Žuvintas (970 ha), Didžiulis arba Daugų (907 ha), Obelija (570 ha), Giluitis (245 ha).
Alytaus rajono teritorija yra 1411 kvadratinių kilometrų, suskirstyta į 11 seniūnijų: Alytaus, Alovės, Butrimonių, Daugų, Miroslavo, Krokialaukio, Nemunaičio, Pivašiūnų, Punios, Raitininkų, Simno. Daugai ir Simnas yra miestai.
Alytaus rajone yra nemažai saugomų teritorijų: seniausias Lietuvoje, dar 1937 metais profesoriaus Tado Ivanausko iniciatyva įkurtas, valstybinis Žuvinto biosferos rezervatas, Dzūkijos nacionalinio, Metelių ir Nemuno kilpų regioninių parkų dalys, Pivašiūnų ir Sudvajų geomorfologiniai, Balkasodžio botaninis, Sabališkės ir Varčios pedologiniai draustiniai. Alytaus rajone gimė ir augo ne viena iškili Lietuvos meno ir mokslo asmenybė.
Kaip administracinis vienetas Alytaus rajonas įkurtas 1950 metais. Vėliau įvykdyta keletas pakeitimų ir reformų. Tačiau tiek didesni, tiek mažesni miesteliai ir kaimai, priklausantys Alytaus rajonui, savo istoriją skaičiuoja nuo senesnių laikų. Kai kurių praeitis siekia ne vieną šimtmetį.
Simnas, Daugai, Butrimonys ir Punia buvo žinomi Lietuvos didžiųjų kunigaikščių ir Lenkijos karalių dvaruose. Krokialaukis garsėjo valdovams auginamais žirgais. Pivašiūnuose, kurie 1639 metais buvo padovanoti Senųjų Trakų benediktinų vienuolynui, kasmet per Žolinės atlaidus susirenka tūkstančiai maldininkų iš Lietuvos ir užsienio pagarbinti stebuklingojo Švenčiausios Mergelės Marijos paveikslo. Alovėje 1795 metais carinės Rusijos valdžia įsteigė valsčių. Jam po 1831 metų sukilimo iki amžiaus pabaigos priklausė Alytaus miestas. Pirmieji Miroslavo parapijos metrikai datuojami 1746 metais. Svarbus objektas, turėjęs itin didelę reikšmę švietimui ir ypatingą vietą miestelio istorijoje, – vienas iš seniausių Lietuvoje Marijonų vienuolynas. Jis įkurtas 1763 metais ir veikė iki 1864 metų. Pranciškonų vienuolynu tarpukariu garsėjęs Nemunaitis rašytiniuose šaltiniuose minimas nuo 1384 metų, o miesteliu vadinamas nuo 1519 metų. Raitininkai pirmą kartą paminėti daugiau kaip prieš 400 metų.
Savivaldybės veikla apima įvairias sritis: investicijų, ūkio, švietimo, sveikatos ir kt. Alytaus rajono savivaldybė investicijų ir plėtros srityje orientuojasi į viešosios infrastruktūros, verslo, turizmo ir žemės ūkio plėtrą, modernios ir saugios visuomenės kūrimą. Savivaldybė remia smulkaus ir vidutinio verslo kūrimą (SVV fondas), jaunimo ir kaimo bendruomenių projektus.
Įgyvendinti Daugų ir Simno miestų kompleksinės plėtros projektai. Sutvarkyti kultūros namai, atnaujinta parkas, šaligatviai, gatvės, aikštės. Didelis dėmesys skiriamas aplinkosaugai, daugelyje kaimų atlikta vandens gerinimo įrenginių statyba, rekonstruoti ar naujai pastatyti nuotekų valymo įrenginiai. Didžiausios investicijos skirtos vandentiekio ir buitinės nuotakynės plėtrai Simno mieste.
Vietinės reikšmės kelių tinklo ilgis Alytaus rajono savivaldybėje yra daugiau kaip 1116 kilometrų. ES ir rajono biudžeto lėšomis išasfaltuoti keliai: Alovė–Ilgai, Pivašiūnai–Eigirdonys, Nemunaitis–Makniūnai ir kiti.
Rajone yra 12 bendrojo lavinimo mokyklų: 6 gimnazijos, 1 pagrindinė, 1 pradinio ugdymo mokykla, specialioji mokykla vaikams su specialiaisiais poreikiais, dvi profesinės mokyklos – Simno žemės ūkio ir Daugų technologijos ir verslo, Meno ir sporto mokykla, 6 vaikų darželiai, Švietimo ir pedagoginės psichologinės pagalbos centras. Prie mokyklų atnaujinti sporto aikštynai, kuriuose turiningai laisvalaikį gali leisti ne tik mokiniai, bet ir visi rajono gyventojai.
Rajone vykdoma pirminė asmens ir visuomenės sveikatos priežiūra, gerinama socialinė aplinka. Pirminę asmens sveikatos priežiūrą rajone vykdo Pirminės sveikatos priežiūros centras, Miroslavo ambulatorija, šeimos klinika UAB „Disolis“. Rajono savivaldybė yra greitosios medicinos pagalbos (GMP) stoties steigėja. Dauguose veikia palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė, priklausanti Pirminės sveikatos priežiūros centrui.
Butrimonyse, Rimėnuose, Krokialaukyje, Alovėje, Pivašiūnuose veikia vaikų dienos centrai, Simne – neįgaliųjų dienos centras, Dauguose – socialinės priežiūros centras, Miroslave ir Pivašiūnuose – savivaldybės globos namai, Rumbonyse ir Pivašiūnuose yra parapijų globos namai.
Savivaldybė siekdama kuo labiau įtraukti gyventojus į sprendimų priėmimą sudarė sąlygas stebėti internetu savivaldybės tarybos posėdžius, pareikšti nuomonę svarstomais klausimais, aktyviai dalyvauti politiniame ir visuomeniniame gyvenime. Gerinant viešųjų paslaugų kokybę ir geresnį piliečių aptarnavimą įdiegtas aptarnavimas vieno langelio principu, elektroninių dokumentų tvarkymo sistema, teikiamos elektroninės paslaugos.
Alytaus rajone ūkininkai užsiima ekologine ir tradicine žemdirbyste, alternatyviais verslais, bitininkyste. Auginami rapsai, grikiai, grūdinės kultūros. Vystoma pieno ir mėsos gamyba. Rajono savivaldybė, skatindama modernų ir pažangų ūkininkavimą, vykdo žemės ūkio rėmimo programą, įvairius projektus.
Rajone vystomi įvairūs verslai. Savivaldybė turi Smulkaus ir vidutinio verslo fondą, kurio lėšos skiriamos naujoms darbo vietoms steigti, įmonių darbuotojų mokymams, konsultavimui, kvalifikacijos kėlimui, įmonėms, dalyvaujančioms parodose ir mugėse.
Alytaus rajono gamta – erdvė aktyviam poilsiui. Dauguose atnaujinta irklavimo bazė, atnaujinti ir įrengti nauji paplūdimiai, miesto aikštėje – lauko treniruokliai ir vaikų žaidimų aikštelė. Poilsiui pritaikyta aplinka prie Daugų Didžiulio, Pivašiūnų Ilgio, Simno Giluičio ežerų. Aktyviai laisvalaikį galima praleisti pramogų parke „Tarzanija“.
Alytaus rajonas išsiskiria tradiciniais amatais, kulinariniu ir kultūros paveldu. Tautinės vertybės puoselėjamos Vaisodžių, Daugų, Alovės amatų kiemeliuose, Pivašiūnų amatų centre, kuriuose vykdomi edukaciniai užsiėmimai.
Rajone daug lankytinų vietų: yra 72 archeologiniai, 395 istorijos (96 kapinės ir 246 bažnytinės knygos), 144 dailės, 29 architektūros ir 3 urbanistikos paminklai.
Dauguma rajono bažnyčių yra architektūriniai paminklai, su kuriais galima susipažinti piligrimų kelio maršrutu, kurio metu lankomos septynios Alytaus rajono bažnyčios. Paskutinė piligrimų kelio stotelė – Pivašiūnų bažnyčia – įtraukta ir į nacionalinį Jono Pauliaus piligrimų kelio maršrutą. Pivašiūnų bažnyčia yra žinomiausia Kaišiadorių vyskupijos šventovė po Katedros, o joje švenčiami Švč. M. Marijos Ėmimo į dangų atlaidai – pagrindiniai vyskupijos atlaidai.
Dailės kūrinių daugiausia sukaupta bažnyčiose, tai paveikslai, skulptūrėlės, altorėliai ir kt., daug yra kryžių, koplytstulpių. Architektūros paveldą sudaro bažnyčios, koplytėlės, gyvenamieji namai, kluonai. Vertingiausias paveldas: Rumbonių bažnyčios ansamblis, Simno bažnyčia, Punios piliakalnis, dailininko A. Žmuidzinavičiaus memorialinė sodyba, dailės kūriniai, koplytstulpiai.
Simno, Daugų miestų, Butrimonių miestelio pagrindinės aikštės įrašytos į urbanistikos paminklų sąrašą.
Alytaus rajone yra 19 piliakalnių su senovinėmis gyvenvietėmis. Garsiausias yra Punios piliakalnis, dar vadinamas Margirio kalnu, kuris stūkso Nemuno ir Punelės upių santakoje. Kiti piliakalniai: Kaukų, Obelytės, Obelijos, Papėčių (užlipus ant jo matosi trys didieji Dzūkijos ežerai: Obelijos, Dusios ir Metelių), Pupasodžio (Želvios), Gerulių ir Rumbonių. Punioje planuojama pastatyti mobilią prieplauką ir įrengti reikiamą infrastruktūrą jai aptarnauti.
Alytaus rajono Nemunaičio apylinkėse, Vangelonių kaime, galima pamatyti įspūdingą Dzūkijos akmenį, goeloginį paminklą.
Atvykstantys turistai gali pailsėti moderniai įrengtose kaimo turizmo sodybose.
Rajone švenčiamos įvairios šventės, kuriose koncertuoja Alytaus rajono meno kolektyvai, svečiai iš Lietuvos ir užsienio šalių, vyksta kapelų varžytuvės, žaidimai, atrakcionai. Tautodailininkai, amatininkai, prekybininkai prekiauja įvairiais gaminiais iš medžio, molio, vilnos, odos, geležies. Valstybės diena tradiciškai minima Dauguose, ant Didžiulio ežero kranto. Čia koncertuoja vietiniai kolektyvai ir svečiai iš užsienio.
Didžiausios rajono šventės – Valstybės dienos minėjimas Dauguose, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena, organizuojama kartu su didele muge Simne.
Savivaldybė organizuoja nominacijų „Metų geriausieji“ šventę, kurioje pagerbiami Alytaus rajono gyventojai už aktyvią veiklą, laimėjimus ir kūrybingą darbą. Vakaro metu skelbiamos nominacijos: geriausias rajono dvasininkas, kaimo bendruomenės šviesulys, mokytojas, kultūros darbuotojas, verslininkas, ūkininkas, jauna asmenybė.
Savivaldybė renka Alytaus rajono garbės pilietį. Alytaus rajono garbės piliečio vardas suteikiamas už ypatingus nuopelnus Alytaus rajonui ir Lietuvos valstybei vykdant ilgalaikę sistemingą visuomeninę veiklą mokslo, kultūros, švietimo, meno, sporto, sveikatos, socialinės apsaugos, aplinkos apsaugos, verslo ir kitose srityse bei už kilnius poelgius, padariusius didelį poveikį visuomenei. Kandidatus Alytaus rajono garbės piliečio vardui suteikti gali siūlyti Alytaus rajone veikiančios asociacijos, kaimo bendruomenės, piliečių grupės.
Dailininko Antano Žmuidzinavičiaus tėviškės sodyboje-muziejuje, klojime teatre, Balkūnuose, rengiama Alytaus apskrities teatrų šventė „Kaimo liktarna”. Dėl teatrologo Vytauto Maknio vardo premijos varžosi geriausios teatrų grupės.
Vasaros pabaigoje tūkstančiai maldininkų apsilanko Žolinės atlaiduose Pivašiūnuose. Po atlaidų prie Ilgio ežero vyksta linksmybių vakaras „Žolinės skrynia”.
Alytaus rajonas laukia visų norinčiųjų gyventi, dirbti, keliauti, ilsėtis, susipažinti su rajono istorija ir šiandiena.
Pas mus gera gyventi! |